Pārtika, ko ēdam, ir materiāls, no kā veidojam savu ķermeni, tāpēc izvērtēsim tās kvalitāti!
Dzeriet ūdeni
Mums katram jārūpējas par to, lai ķermenī pastāvīgi tiktu atjaunots nepieciešamais ūdens daudzums – ūdens dzeršana stiprinās veselību un aizkavēs organisma novecošanu.
Organisms ūdeni regulāri zaudē ar izelpoto gaisu, sviedriem un izvadsistēmu. Kopējais šķidruma zudums diennaktī ir 2,5 – 3 litri. Tāpēc dienā ieteicams izdzert 2 līdz 3 litrus ūdens, proporcionāli attiecībā pret cilvēka svaru.
Visi dzīvības procesi organismā iespējami tikai ūdens klātbūtnē. Ūdens ir nepieciešams visu iekšējo orgānu veselībai, muskuļiem, kauliem, locītavām, saitēm, smadzenēm un asinīm. Tikai ūdens var iztīrīt sārņus un toksiskās vielas no ķermeņa un smadzenēm.
Ja vēlaties notievēt galvenais noteikums ir – pirms katras ēdienreizes izdzert glāzi ūdens. Tāpēc katras dienas rītu sāksim ar tīra ūdens glāzi, kas “iedarbinās” mūsu vielmaiņu un palīdzēs izvadīt no ķermeņa žulti, kas ir uzkrājusies nakts laikā. Dienas gaitā vislabāk ūdeni dzert stundu pirms vai stundu pēc ēšanas. Tad kuņģī esošie gremošanas enzīmi, kas pārstrādā barību, netiek atšķaidīti. Slāpes centieties remdēt nekavējoši!!!
Kafijas cienītājiem ieteicams uz katru izdzerto kafijas tasi izdzert glāzi ūdens. Tas palīdzēs atjaunot ūdens krājumus organismā, jo kofeīnam ir ūrīnu dzenošas īpašības.
Pēc fiziskām aktivitātēm, piemēram, aerobikas nodarbībām, slāpes vajadzētu remdēt tikai ar ūdeni, nevis augļu sulām.
Un atcerieties, ūdens palīdz:
- Mazināt stresu;
- Uzturēt muskuļu tonusu;
- Uzlādēt mūs ar enerģiju;
- Mitrināt ādu;
- Pareizi darboties gremošanas sistēmai;
- Novērst nierakmeņu veidošanos;
- Notievēt;
- Uzlabot sirds veselību!
Ēdīsim veselīgi
Pareizs un veselīgs uzturs dos organismam enerģiju, stiprinās vitalitāti, novērsīs lieko tauku rašanos, slimības un pagarinās mūžu.
Ēdienreizēm jābūt regulārām, vairākas reizes dienā un ar mazām porcijām. Katru rītu obligāti jāēd brokastis. Liela nozīme ir arī pusdienām. Nebadoties dienas garumā, lai nepārēstos vakarā. Pēdējai ēdienreizei vajadzētu būt vismaz divas stundas pirms nakts miera.
Ēdienreizēs ievērot mērenību, ēst lēni: ātri ēdot tiek apēsts vairāk nekā ir nepieciešams. Arī pēkšņais izsalkums ne vienmēr liecina par to, ka organisms ir izsalcis. Izdzeriet ūdens glāzi, varbūt ir nepieciešams šķidrums.
Pēc iespējas izvairieties no žāvētiem un eļļā ceptiem produktiem – sautējiet vai vāriet tos. Uzturā lietojiet produktus ar mazāku tauku saturu. Izvairieties no bakalejas produktiem, baltiem miltiem, cukura un pusfabrikātiem. Cukura vietā lietojiet medu. Medus stiprina organismu – retāk slimosiet, būsiet moži un enerģiski.
Izvairieties no ēdiena, kas satur krāsvielas, cukuru un sāli, modificēto cieti un taukus.
Lietojiet uzturā vairāk produktus, kurus organisms var viegli pārstradāt:
Dārzeņi – dos šķiedrvielas un enerģiju;
Augļi – enerģiju un bagātīgu vitamīnu devu;
Skābpiena produkti – apgādās ar olbaltumvielām un kalciju, paaugstinās pretestības spējas pret stresu;
Graudaugi – dod šķiedrvielas, ogļhidrātus un mikroelementus;
Pākšaugi, sēnes un rieksti – satur augu olbaltumvielas un izceļas ar sātīgumu.
Ēdiet vairāk sezonas augļus un dārzeņus, meža un dārza ogas, tie dos enerģiju un dabīgos vitamīnus.
No gaļas produktiem priekšroku dodiet baltajai gaļai (zivīm un vistas gaļai), kas dod olbaltumvielas un dzelzs mikroelementu, kurš ir nepieciešams asins sastāvam.
Pēc fiziskām aktivitātēm vajadzētu ēst ne ātrāk, kā pēc pusotras stundas, jo tieši šajā laikā organismā pastiprināti norit tauku sadedzināšana un to nevajadzētu traucēt ar pārtikas uzņemšanu. Ja ēdīsim pamatīgi uzreiz pēc treniņa, uzņemtā enerģija atgriezīsies uz tām vietām, kas visvairāk bija nodarbinātas, tieši uz problēmzonām. Tāpēc pēc treniņa jāēd pareizi, jāuzņem vieglu ēdienu – dārzeņu salātus, lapas un zaļumus, kas satur daudz vitamīnus, minerālvielas un maz kaloriju. Rezultāts būs labs.