“Body and Mind” jeb ”Ķermenis un saprāts”. Šajā grupā ietilpst pilates, joga un kalanētika.
Pilates un Fitnesa joga – veselības formula tavam ķermenim.
Pilates
Ir viens no ārstnieciskās vingrošanas veidiem un kā vienota sistēma ir piemērojama visiem gadījumiem – atzīta pasaules fizioterapeitu, ortopēdu un sporta ārstu aprindās.
Pilates metodika nākusi no Vācijas, kuru izstrādāja Jozefs Pilates un pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados lielā ātrumā izplatījās visā pasaulē. Pilates metode pilnīgi pārmaina veidu, kādā cilvēki izmanto savu ķermeni.
Nodarbībā tiek izmantoti jogas, tai-čhi un stiepšanās elementi. Šobrīd vingrošanas sistēmai ir dažādi virzieni. Katram trenerim ir sava kustību bagāža un darba pieredze, nodarbības var atšķirties pēc satura un formāta, bet pamatelementi ir nemainīgi.
Regulāri nodarbojoties, nostiprinās ne tikai lielās, bet arī mazās muskuļu grupas – vingrinājumu sistēma ir vērsta uz mugurkaula veselību. Galvenais akcents ir likts uz muguras un vēdera muskulatūras nostiprināšanu.
Ķermenis attīstās, mainās cilvēka gaita, uzlabojas stāja un ļauj ķermenim atgūt līdzsvaru. Kaulu un muskuļu efektīva darbība nodrošina kustību brīvību. Normalizējas vielmaiņa, uzlabojas asinsrites un limfrites sistēmas darbība, attīstās lokanība, spēks un izturība.
Cilvēks ir tik vesels, cik vesels ir viņa mugurkauls.
Mugurkaula funkcijas organismā:
- Nesošā funkcija. Mugurkauls ir ķermeņa ass, tāpēc tam ir jābūt lokanam, lai nodrošinātu fizioloģiskos izliekumus, un tajā pašā laikā jābūt stipram, lai izturētu slodzi.
- Kustību funkcija. Mugurkauls nodrošina galvas, kakla, augšējo un apakšējo ekstremitāšu un visa ķermeņa dinamiku – tas ir, visas mūsu kustības.
- Atbalsta funkcija. Mugurkauls, atbalstot nervu un muskuļu sistēmu, nodrošina mūsu statiku, tas ir, miera stāvokli. Funkcija ir saistīta ar cilvēka psihisko stāvokli.
- Aizsardzības funkcija. Mugurkauls aizsargā centrālo nervu sistēmu (muguras smadzenes), no kuras nervi iet uz muskuļiem un uz visiem mūsu iekšējiem orgāniem.
Fitnesa joga
Pateicoties ļoti lielai jogas popularitātei, rietumos pastāv liela daudzveidība dažādu nodarbību izvēlei. Bet tā kā eiropiešiem nav laika iedziļināties austrumu filozofijā un mēs labprāt vingrojam, ir izveidojusies jauna vingrošanas sistēma FITNESS YOGA, kurā tiek izmantoti vairāki klasiskās jogas elementi – tā ir plūstoša vingrinājumu kompozīciju izpildīšana speciālas mūzikas pavadībā. Fitnesa jogas sistēma palīdz psiholoģiski atbrīvoties, ar stiepšanās vingrinājumiem pagarināt saīsinātus, savilktus vai krampjainus muskuļus, samazināt lokālu tūsku, attīstīt lokanību un locītavu kustību amplitūdu, kurām ir ierobežotas kustības. Regulāri vingrojot uzlabosies zarnu trakta darbība, uzlabosies elpošanas un izvadsistēmas darbība, organisms attīrīsies un nostiprināsies.
Kalanētika – mīlestības apliecinājums tavam ķermenim.
Kalanētika
Ir ārstnieciska un atveseļojoša divu vingrojumu veidu sistēma, kurā izometriskie (nekustīgie) vingrinājumi mijas ar strečinga (stiepšanās) vingrinājumiem, kurus izpilda ar nelielu amplitūdu, bet daudziem atkārtojumiem no 30 līdz 100 reizēm, kas īpaši noslogo iegurņa muskulatūru un ir nosaukta tās autores, balerīnas Kallanas Pinknejas vārdā.
Vingrojumu pamatā ir klasiskā baleta pamatelementi un austrumu jogas elementi, kuri nodarbina visas muskuļu grupas- kājas, gurnus, sēžas muskulatūru, rokas, plecus, muguru un vēdera presi.
Bet ar gadiem ir izveidojušās dažādas modifikācijas, tāpēc piedāvātās treneru programmas pēc formāta un satura var atšķirties.
Kalanētika ir domāta cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevar vingrot intensīvajos grupu treniņos (ar lieko svaru, ar muguras problēmām, pēc traumām, ar mazkustīgu dzīves veidu, māmiņām pēc dzemdībām). Kalanētika neprasa tādu spēku, kāds nepieciešams aerobikā vai trenažieru zālē, vajag tikai labu izturību.
Visi vingrojumi tiek izpildīti lēni, kustības ir plūstošas un līganas, ir daudz nekustīgu pozu. Šajā vingrojumu sistēmā strādā ne tikai virspusējie, bet arī dziļie muskuļi. Nodarbības notiek lēnas un melodiskas mūzikas fonā.
Kalanētikas uzdevums ir nostiprināt mugurkaulu un locītavas.
Izometriskie vingrojumi un stiepšanās ļaus normalizēt asinscirkulāciju, harmonizēs muskuļus – veidosies pareiza stāja un nesāpēs mugura, aktivizēsies organisma imūnsistēma un vielmaiņa, attīstīsies gribasspēks, lokanība, spēks un izturība.
Kalanētika palīdz arī labi trenētiem cilvēkiem iegūt to, ko nevar panākt aerobikā vai trenažieru zālē, proti, lokanību.
Strečings
Fitnesa aktivitāte, kur mērķtiecīgi tiek izpildīti stiepšanās vingrojumi, kuri palīdz mums saglabāt lokanību uz ilgiem laikiem.
Stiepšanās vingrojumi pozitīvi ietekmē ķermeni un garu. Koncentrējoties uz stiepšanos un lēni to izpildot veidojas lieliska relaksācija, kas novērš stresu, uzbudinātiem cilvēkiem noņem baiļu sajūtu un muskuļu sasprindzīnājumu, normalizē elpošanu un asinsspiedienu.
Uzlabo vispārējo kustīgumu, locītavas kļūst elastīgākas, paaugstina fiziskās spējas un samazina muskuļu sasprindzinājumu un stīvumu.